WYDARZENIA 

„Ogrody” - Łęknica, Park Mużakowski

Wystawa Ogrody wpisuje się w kontekst jedynego transgranicznego założenia ogrodowo-parkowego w Europie, stając się formą międzynarodowego dialogu na temat kultury,  ekologii oraz historii i współczesności stosunków polsko-niemieckich.Także dwujęzyczna publikacja towarzysząca (pod red. nauk. dr Lidii Głuchowskiej) ukazuje szeroki historyczny, kulturowy, filozoficzny kontekst ekspozycji zainspirowanej przez dzieło „Goethego sztuki ogrodowej” – księcia von Pückler-Muskau. Autorami esejów, poza redaktorką naukową tomu – historykiem sztuki i literatury, są również Cord Panning, dyrektor parku i dyrektor zarządzający fundacji „Park Księcia Pücklera Bad Muskauˮ, Leszek Kania, dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze oraz historyk filozofii i estetyki, dr Artur Pastuszek. Projekt graficzny książki przygotował dr Piotr Czech z Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego.Zorganizowana w pięciu obszernych salach polifoniczna prezentacja obejmuje blisko 70 prac dwudziestu artystów – obrazów, grafik, fotografii, filmów oraz instalacji i mebli, ukazujących szerokie spektrum sposobów interpretacji pojęcia Ogrody – w sensie topograficzno-ekologicznym, artystycznym i filozoficzno-poznawczym. Wystawa ukazuje zarówno klasyczne, jak i najnowsze tendencje we współczesnym krajobrazie sztuk wizualnych.1 września 2016 roku w Nowym Zamku w Parku Mużakowskim na granicy polsko-niemieckiej otwarta zostanie wystawa Ogrody. Zorganizowana we współpracy Uniwersytetu Zielonogórskiego i Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze z fundacją „Park Księcia Pücklera Bad Muskau” jest trzecią już ekspozycją w ramach cyklu Topografia polskiej sztuki współczesnej. Jednocześnie inauguruje ona obchody 25-lecia istnienia Instytutu Sztuk Wizualnych Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Towarzysząca jej publikacja będzie drugą – po starannie wydanym, dwujęzycznym albumie z 2005 roku Park Mużakowski. Przestrzeń pamięci i pojednania (autorstwa Beaty Frydryczak i Heleny Kardasz) – zrealizowaną przez pracowników Instytutu we współpracy z Fundacją. Patronat nad wystawą objęli prof. dr hab. inż. Tadeusz Kuczyński, Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Hansjörg König, Przewodniczący Rady Fundacji, Sekretarz Stanu Ministerstwie Finansów Saksonii. 

  •  dr Lidia Głuchowska
    Instytut Sztuk Wizualnych


fragment recenzji prof. UAM dr hab. Beaty Frydryczak

„Ogrody/Gärten” to publikacja (i wystawa), która buduje nową wartość w tym, co już artystyczne (Parku Mużakowskim), a podejmując dyskurs na temat ogrodów, wprowadza go na metapoziom, w którym ogród nabiera wymiaru ideowego i metaforycznego zarazem. O ogrodach w ogrodzie, o krajobrazach w krajobrazach – mówić można tylko obrazami i metaforami. Ta publikacja otwiera taką możliwość, rozbrzmiewając na trzech poziomach: teoretycznym, artystycznym i ideowym, jeżeli za ideę uznać naturalne medium Parku Mużakowskiego.



Prof. UAM dr hab. Beata Frydryczak
Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznani

Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźni

1 Ogólnopolskie Biennale Malarstwa Bisztynek / Pejzaż Architektoniczny

pejzaz architektoniczny


Celem Biennale jest prezentacja aktualnych poszukiwań i osiągnięć w dziedzinie twórczości malarskiej z lat 2014-2016 i upowszechnienie malarstwa poza centrami kulturalnymi i gospodarczymi. Organizatorzy chcą przypominać i podkreślić temat dotyczący weduty, przestrzeni miejskiej , architektury modernizmu i szeroko rozumianego tematu architektury. Biennale otwarte jest na środowiska artystów profesjonalnych i studentów uczelni artystycznych i edukacji artystycznej.
Otwarcie wystawy:29 wrzesień o godzinie 17:00 Bisztynek


  • prace zgłoszone do wystawy:

25 Festwial Polskiego Malarstwa Współczesnego Szczecin’2016

Obarzy na Wystawie w Szczecinie:

© Jaroslaw Lukasik 2016