Katalog „Obrazy"

Ewa Polony-Nadolska

Katalog wystawy w Galerii „Wieża Ciśnień”, Konin, 2001;


Niemal puste wnętrza, czasami wypełnione pojedynczymi sprzętami, atrybutami codzienności: stół, krzesło, łóżko. Ściany pokryte tapetą w irysy, które niespodziewanie "schodzą" na stojące krzesło.

Na innym obrazie stół pokryty białym obrusem, na którym lustrzanie odbija się ten sam irys z tapety. Gdzie indziej szalone pnącza kwiatów burzą geometryczny porządek ściany. Wreszcie łóżko - we wnętrzu ascetycznie sterylnym, którego spokój zakłóca jednak biel pościeli. Cisza i skupienie w statycznej kompozycji staje się tłem dla dramatu. Harmonia barw, geometryczna precyzja kompozycji, płasko budowana przestrzeń, tylko na pozór wprowadzają widza w atmosferę spokojnej refleksji nad istota ludzkiej egzystencji.

Każdy z obrazów zawiera w sobie element niepokoju, dramatyzm przemijania, tajemnicy istnienia. To cierpienie towarzyszy ludzkiemu istnieniu od początku do końca, towarzyszy przy narodzinach, miłości i śmierci.

Malarstwo Jarosława Łukasika na wskroś symboliczne, malarsko wyrafinowane, w sposób inteligentny nam te prawdy przypomina.

Autor dokonuje tego łącząc intuicję twórczą z nieprzeciętnym intelektem. Dzięki temu jego obrazy zachowując wyjątkowe walory malarskie, mówią o sprawach najważniejszych.


Poznań, 8 maja 2001


© Jaroslaw Lukasik 2016